Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

Za nami kolejna inicjatywa - już od kilku lat nasza Szkoła aktywnie włącza się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, przypadającego na 2 kwietnia i znanego pod hasłami "Polska na niebiesko", "Nie bądź zielony w temacie autyzmu - w kwietniu bądź niebieski" czy "Zaświeć na niebiesko dla autyzmu".
Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju - co oznacza, że CAŁY organizm takiej osoby funkcjonuje nieco inaczej. Szczególne trudności widoczne są w trzech obszarach: porozumiewaniu się, nawiązywaniu relacji społecznych oraz w schematycznych zachowaniach. Bardzo istotne jest również funkcjonowanie zmysłów: często są one zbyt wyostrzone lub przeciwnie - działają jakby za słabo. Szacuje się, że już u 1 na 100 dzieci diagnozuje się zaburzenia ze spektrum autyzmu. Takich osób wokół nas jest coraz więcej! A mimo to wciąż wielu ludzi nie rozumie, czym jest autyzm...
My staramy się rozumieć i co roku w tym czasie utrwalamy i rozwijamy swoją wiedzę na ten temat. "Świecimy na niebiesko" - dla autyzmu!
Dlaczego akurat teraz? Bo kwiecień został ustanowiony miesiącem szerzenia wiedzy na temat autyzmu.
Dlaczego na niebiesko? Podobno dlatego, że niebieski ma bardzo wiele różnych odcieni, tak jak różny jest stopień nasilenia objawów autyzmu u poszczególnych osób.

Zostajemy w domach - ale nadal jesteśmy RAZEM i tworzymy wspólnotę. Bardzo dziękujemy za wszystkie przesłane zdjęcia. Do zobaczenia w Szkole!
Dorota Wągrowska i Angelika Dąbek