Ogólnopolski Dzień Osób Niepełnosprawnych

Drodzy Uczniowie!!!
W związku z Ogólnopolskim Dniem Osób Niepełnosprawnych chcielibyśmy przypomnieć Wam o uroczystości, która odbyła się w naszej szkole w ubiegłym roku.
Gościliśmy wówczas osoby niepełnosprawne, które opowiadały Wam o ich codziennym życiu i sposobie spędzania czasu wolnego. Duże wrażenie zrobili na Was niepełnosprawni koszykarze klubu Pactum- Scyzory Kielce, którzy na co dzień poruszają się na wózkach inwalidzkich, a swoją pasją, czyli koszykówką dzielili się z Wami. Nawet pani dyr. Joanna Wójcik próbowała swoich sił w tej dyscyplinie.
Z niekłamanym zdziwieniem i podziwem przyglądaliście się sprawnemu poruszaniu i funkcjonowaniu w naszej szkole pana Piotra Frańka, który jako osoba niewidoma świetnie odnajdywał się na terenie naszej szkoły. Pamiętacie ciekawe przedmioty, które ułatwiają osobom niewidomym samodzielną egzystencję?
Ponieważ nie możemy uroczyście obchodzić tego święta w tym roku, postanowiliśmy sprawdzić, co słychać u naszych gości. Z panem Piotrem przeprowadziłyśmy krótki wywiad.
-Panie Piotrze, co zmieniło się w Pana życiu od naszego ostatniego spotkania?
-Oj, działo się, działo. Oczywiście, tak jak dla osób pełnosprawnych, okres pandemii i odosobnienia był dla mnie bardzo trudny. Gdyby nie pomoc sprawdzonych przyjaciół, a także innych dobrych ludzi byłoby bardzo ciężko. Sam także starałem się być wsparciem dla innych osób niepełnosprawnych poprzez video rozmowy, szkolenia i konferencje online. To odosobnienie pomogło mi zajrzeć wgłąb siebie, poukładać sobie wiele spraw. Później szukałem sposobu na przekazanie moich przemyśleń innym. Ponieważ sztuka to język uniwersalny, który możemy odbierać nie tylko poprzez zmysł wzroku, próbowałem swoich sił w kilku technikach plastycznych. Szczególnie przypadło mi do gustu filcowanie. Jedna z moich prac zdobyła nagrodę specjalną w Konkursie organizowanym przez Biuro Wystaw Artystycznych.

Zachęcam także was drogie dzieci abyście ten trudny czas wykorzystali na odkrywanie swoich nowych pasji, na własny rozwój, samodoskonalenie. Ale nie zapominajcie i o przyjemnościach- poświęcajcie dużo czasu na to, co wam sprawia przyjemność. Ja na przykład „obejrzałem” ostatnio mnóstwo filmów w wersji dla osób niewidomych. Mam nadzieję, że będziemy mieli możliwość, aby w przyszłym roku znów się spotkać. DO „zobaczenia”.
A chłopcy Szymon i Filip Moćko nie przestają grać. Oni kochają swoją Koszykówkę i ciągle odnoszą sukcesy. Mecze, rozgrywki, to ich codzienność. Oto relacja z ich sportowych zmagań.

Drodzy Uczniowie, wiemy jak wielkie pokłady pasji i determinacji tkwią w Was, dlatego zachęcamy do aktywności, rozwoju i pozytywnego nastawienia do życia i traktowania przeszkód, jako wyzwań, które pokonujemy i czerpiemy nich naukę.
Pozdrawiamy,
Organizatorki: M. Moskwa, E. Słowik-Radecka