Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

W sobotę - 21 marca - obchodziliśmy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, zwany też Dniem Kolorowej Skarpetki.
Skąd takie święto i jego nazwa? Wszystko za sprawą mikroskopijnej cząstki naszego organizmu, która nazywa się CHROMOSOM. Zdecydowana większość ludzi posiada 23 pary chromosomów. Czasem zdarza się jednak, że w dwudziestej pierwszej "parze" znajdują się aż trzy chromosomy - więc ten dodatkowy jest „nie do pary”.  Mówimy wtedy, że wystąpiło zaburzenie genetyczne nazywane Zespołem Downa. Osoby z Zespołem Downa wyróżniają się specyficznym wyglądem i są niepełnosprawne intelektualnie, przez co potrzebują pomocy w codziennym życiu. Jednak pomimo trudności potrafią być bardzo aktywne, korzystają z życia i pokonują swoje ograniczenia żyjąc wśród nas. Dzień Zespołu Downa obchodzony jest 21.03 - jako nawiązanie do 3 chromosomów w 21 parze. Potocznie dzień ten nazywany jest także Dniem Kolorowej Skarpetki - bo w wielu miejscach na świecie ludzie zakładają wtedy kolorowe skarpetki NIE DO PARY, tak jak nie do pary jest dodatkowy chromosom. My również w ten dzień, pomimo trudnej sytuacji w kraju, obchodziliśmy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – w sposób „zdalny, wirtualny” J Założyliśmy kolorowe skarpetki pokazując, że nikt nie jest dziwny, po prostu wszyscy jesteśmy różni, a ta „różność” czyni Nas zawsze wyjątkowymi. Co więcej, kolejny raz Nasza szkolna społeczność pokazała, że w grupie siła i razem możemy więcej.
Wszystkim - zarówno Dzieciom, Rodzicom, jak i Wychowawcom - bardzo serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i udział w Naszym skarpetkowym wydarzeniu
Angelika Dąbek i Dorota Wągrowska